გაკვეთილის გეგმა ქართულ ენასა და ლიტერატურაში
N 2
სკოლა:
სსიპ-დიმიტრი უზნაძის სახელობის ქალაქ თბილისის 22-ე საჯარო სკოლა
მასწავლებლის სახელი,
გვარი, პირადი ნომერი: ნესტან კუპრავა
01007016705
საგანი:
ქართული ენა და ლიტერატურა
სწავლების საფეხური,
კლასი: დაწყებითი
საფეხური, მეორე კლასი
მოსწავლეთა რაოდენობა:
25
მათ შორის სსსმ მოსწავლეთა რაოდენობა-2
გაკვეთილის თემა:
ვლადიმერ ასლამაზიშვილი-„გაზაფხული მოვიდა!“
გაკვეთილის მიზანი:
მოსწავლემ მოისმინოს და აღიქვას კონკრეტული ინფორმაცია, მონაწილეობა მიიღოს
ინტერაქციაში შერჩეულ თემასთან დაკავშირებით; შეძლოს ტექსტის წაკითხვა და ანალიზი, წაკითხული ტექსტისა
და თემის მიმართ გამოხატოს თავისი დამოკიდებულება, შეაფასოს პერსონაჟის საქციელი; შეძლოს კითხვის ნაცნობი
სტრატეგიების გამოყენება; გაიაქტიუროს ძველი და შეძლოს ახალი ლექსიკური ერთეულების
დაუფლება, შეძლოს ენობრივ ერთეულებზე დაკვირვება, ჩაწერა და ხმამაღლა წაკითხვა, შეძლოს წერის სტრატეგიების
დაუფლება, წერისას დაშვებული შეცდომების გასწორება.
სსსმ მოსწავლეებისათვის:
პასუხი გასცენ
ჩემს მარტივ შეკითხვებს, ამოიკითხონ მარტივი
სიტყვები და წინადადებები, მარტივად გამოხატონ თავიანთი დამოკიდებულება მოსმენილის მიმართ; დააწყვილონ ნახატები
და მარტივი სიტყვები, შეძლონ დიფერენცირებული სავარჯიშოების შესრულება, კონტურულად
ან პუნქტირებით გამოსახული სიტყვების გაფერადება.
N
|
აქტივობის აღწერა
|
გამოყენებული
მეთოდი/მეთოდები
|
კლასის ორგანიზების
ფორმა
|
სასწავლო რესურსები
|
დრო
|
|||
1
|
ა.
კლასის ორგანიზება და საგაკვეთილო მიზნების გაცნობა, ინტერაქცია თემაზე: „რას ნიშნავს იყო კარგი მკითხველი“
|
ინტერაქცია თემაზე: „რას ნიშნავს იყო კარგი მკითხველი,“
|
ერთობლივი
|
საგანგებო რესურსს არ საჭიროებს
|
2 წთ
|
|||
2
|
აქტივობა - მოსწავლეები საუბრობენ , თუ როგორ იცვლება ბუნება გაზაფხულზე,
იხსენებენ გაზაფხულის მახარობლებს, ფრინველებს , რომლებიც თბილი ქვეყნებიდან ბრუნდებიან,
მოვლენებს, რომლებიც გაზაფხულს უკავშირდება.
სსსმ მოსწავლისთვის: ვუჩვენებ საგნებს და შევეკითხები, რა არის: მაგალითად, გაზაფხულის ყვავილები.
|
ინტერაქცია შერჩეულ თემაზე
|
საერთო-საკლასო
|
საგანგებო რესურსს არ საჭიროებს
|
2 წთ
|
|||
3
|
აქტივობა-ვიდეოფილმის ნახვისას ბუნების მოვლენებზე დაკვირვება
|
ვიდეოფილმის ნახვა
|
საერთო-საკლა
სო
|
წინასწარ
მოძიებული მცირე მოცულობის ვიდეოფილმი
|
3 წთ
|
|||
4
|
გ. აქტივობა-ტექსტის წაკითხვა კითხვის სხვადასხვა
ეფექტური სტრატეგიის გამოყენებით;
მოსწავლეებს ვეუბნები:
dRes me giCvenebT, Tu
rogor kiTxulobs kargi mkiTxveli. amisTvis Sevecdebi, Cemi fiqrebi xmamaRla
warmovTqva. Cven erTad vimogzaurebT fiqrebis samyaroSi. ganumartavs, rom fiqrebi
gonebaSi kiTxvis procesშi ibadeba. afrTxilebs maT, rom შesaZlebelia maTi
fiqrebi erTmaneTs ar daemTxves.
ვiwyeb kiTxvas da teqstSi personaJebis
monacvleobis mixedviT ვicvli tembrs, tons, intonacias,
gamometyvelebas, pozas.
ვkiTxulob saTaurs da gamoვaTqmevineb varaudebs. „xmamaRali fiqri“
saTauris dawyebisTanave iwyeba:
„გაზაფხული
მოვიდა!“ xom
saintereso saTauria? ilustraciamac
Zalian damainteresa. Tqven?
ვukiTxav pirvel or winadadebas.
teqstis wakiTxva xdeba nawil-nawil. saWiroebisamebr ვcvli
strategiebs.
სტრატეგია-ვარაუდების გამოთქმა:
გამოთქვით თქვენი ვარაუდები,
როგორ
მოიქცევა ყოჩივარდა?
სტრატეგია-პიროვნული რეაგირება:
ძალიან ვწუხვარ, რომ ყოჩივარდამ მუხის ფოთოლს გული ატკინა.
სტრატეგია-ახსნა-განმარტება:
მაგალითად,
ganimarteba sityva: „დაეზრო“
სტრატეგია-ვიზუალიზება:
აბა, თვალები დავხუჭოთ
და წარმოვიდგინოთ მუხის ფოთლის ემოცია,
როცა ყოჩივარდამ იგი
უხეშად მოიხსენია.
სტრატეგია-კავშირების დამყარება:
ამ ზღაპარმა წაკითხული ტექსტებიდან
რომელიმე ხომ არ გაგახსენათ?
სტრატეგია-შეკითხვა-შეჯამება:
ხომ
კარგია,
როცა ვიღაცა შენზე ზრუნავს გიფრთხილდება, შენც გმართებს მისი ზრუნვა
დაინახო და დააფასო.
სტრატეგია: პიროვნული
დამოკიდებულება-რეფლექსია.
ძალიან გამიხარდებოდა, ზღაპარში ყოჩივარდას მუხის ფოთლისთვის რომ ზრუნვისთვის
მადლობა გადაეხადა.
რა გვასწავლა ამ ზღაპარმა, რა ყოფილა მნიშვნელოვანი?
მოსწავლეები ერთობლივი ინტერაქციით აკეთებენ დასკვნას.
|
„ხმამაღალი ფიქრის მეთოდი“-კითხვის ეფექტური სტრატეგიების
თანხლებით:
„ვარაუდების გამოთქმა,“ „პიროვნული რეაგირება,“ „ახსნა-განმარტება,“
„ვიზუალიზება,“ „კავშირების დამყარება,“
„შეკითხვა-შეჯამება.“
„xmamaRali fiqris მეთოდი“
exmareba moswavles sakuTari azrovnebis procesis kontrolSi da
aumjobesebs azrovnebas;
ubiZgebs moswavles,
xelaxla gadaikiTxos winadadeba, teqstis garkveuli monakveTi;
ubiZgebs mkiTxvels,
Seanelos kiTxvis procesi da gaakontrolos teqstis gaazreba;
მეორეკლასელ მოსწავლეებს
ჯერ კიდევ არა აქვთ გამომუშავებული სათანადო
უნარი ამ მეთოდის დამოუკიდებლად გამოსაყენებლად,ამიტომ
TviTon waვukiTxავ მათ
teqstს, meTodis gamoyenebis models TviTon მივცემ. xmamaRla aRვwer
azrovnebis process. aRiwereba is konkretuli moqmedebebi, romelic wakiTxulis
gageba-gaazrebas emsaxureba. „xmamaRali fiqris“ meTodis daniSnulebaa moswavleebis
Tvis imis Cveneba, Tu ra
praqtikuli xerxebis moSveliebiT cdiloben kargi mkiTxvelebi teqstis
mniSvnelobis konstruirebas.
meTodis gamoyeneba
sasargebloa yvela tipis teqstTan.
|
საერთო-საკლასო
|
წინასწარ მომზადებული ადაპტირებული
ტექსტი,
სსსმ მოსწავლის
თვის საგანგებოდ გამარტივებუ
ლი.
|
5 წთ
|
|||
5
|
გ. აქტივობა-ტექსტის კითხვა მოსწავლეთა მიერ
მოსწავლეები
ვარჯიშობენ ტექსტის წაკითხვაში.
ე.წ. „კითხვის მატარებელი“
მოსწავლეები ვარჯიშობენ ტექსტის ხმამაღლა და მკაფიოდ წაკითხვაში. შერჩეული ჯგუფი ტექსტს კითხულობს
გაგრძელებით, მატარებლის ვაგონების
მსგავსად ერთ მწკრივად მდგომი მოსწავლეები მიმდევრობით აგრძელებენ ერთი და იმავე
ტექსტის წაკითხვას.
ე.წ. „უცნაური ხმებით კითხვა“-
მიზანი:ზრდის კითხვის
მოტივაციას დააუმჯობესებს ტექნიკას;
უვითარებს გაწაფული კითხვის
უნარს, ყურადღების კონცენტრაციის უნარს, მოსმენას და მეტყველებას.
მასწ. ამზადებს „ემოციის
ბარათებს“ მაგ: ვისაც შეხვდება ბარათი მომღერალი, ის ტექსტს კითხულობს წამღერებით.
ე.წ. „ვულკანი“
მოსწავლე ნელა იწყებს და ბოლოს ძალიან ხმამაღლა ამთავრებს კითხვას.
ე.წ. „ოპერის მომღერალი“
მოსწავლე კითხვის დროს
ბაძავს ოპერის მომღერლებს.
ე.წ. „ცხვირი“
მოსწავლე ცხვირზე იწერს
ხელს და ისე კითხულობს.
სსსმ მოსწავლეებისთვის:
პირველი კითხულობს იმავე შინაარსის,
მაგრამ მკვეთრად დიფერენცირებულ ტექსტს, მეორე კი ჩემ მიერ წინასწარ მომზადებულ მარტივ
წინადადებებს:
ეს არის ია.
ია ყვავილია.
ია ლამაზია.
ეს არის გოგო ია.
გოგო იაც ლამაზია.
|
„კითხვის მატარებელი“
„უცნაური ხმებით კითხვა“
„კითხვა ფიზიკური მოძრაობების
თანხლებით“
|
ჯგუფებში
მუშაობა
|
წინასწარ ადაპტირებული და თაბახის ფურცელზე ამობეჭდილი ტექსტი
|
7 წთ
|
|||
6
|
ე. აქტივობა- winadadebebis Sedgena
axlad naswavli leqsikuri erTeulebis gamoyenebiT;
დაფაზე/ფლიპჩარტზე ორ სვეტად ჩამოვწერ გარკვეული რაოდენობის სიტყვებს.
გამოვიძახებ ორ ჯგუფს. ორივე ჯგუფი დაფის წინ ჩამწკრივდება. ჩემს ნიშანზე ჯერ პირველი
ჯგუფის წევრი წაიკითხავს სიტყვას თავისი სვეტიდან და განმარტავს მის მნიშვნელობას,
შემდეგ მეორე ჯგუფის წევრი. სიტყვის განმარტების შემდეგ მოსწავლე წაშლის/გადახაზავს
ამ სიტყვას და თავისი მწკრივის ბოლოში დადგება.
ყველა სიტყვა ასე რიგრიგობით
განიმარტება და წაიშლება. ის ჯგუფი გაიმარჯვებს, რომელიც ყველა (ან უფრო მეტ სიტყვას)
წაშლის (ანუ განმარტავს).
სსსმ მოსწავლეებისთვის: მათთვის წინასწარ დავამზადებ ბარათებს მარტივი სიტყვებითა და ნახატებით.
მოსწავლეები ეცდება დააწყვილონ ბარათები შესაბამის სიტყვებთან.
|
მეთოდი: წაშალე სიტყვა“
ამ აქტივობის ჩატარება
სასურველია ჯგუფებში.
მისი მიზანია, მოსწავლემ
გაიაქტიუროს შესწავლილი ლექსიკური ერთეულების ცოდნა, მიეჩვიოს სწრაფ აზროვნებას,
გაიმდიდროს ლექსიკური მარაგი.
|
ჯგუფში
მუშაობა
|
ფლიპჩარტზე/
დაფაზე წინასწარ მომზადებული
სავარჯიშო
|
3 წთ
|
|||
7
|
აქტივობა-ტექსტის გაგება
-გააზრების მიზნით
|
გრაფიკული სქემის შევსება
„მოქმედებათა თანმიმდევრობა“
|
საერთო-საკლასო
|
წინასწარ მომზადებული
გრაფიკული სქემა
|
2 წთ
|
|||
8
|
აქტივობა-„პერსონაჟის
დახასიათება“
სსსმ მოსწავლეებისთვის:
დავუსვამ მარტივ შეკითხვებს და დავეხმარები პასუხის
გაცემაში.
|
გრაფიკული სქემების შევსება
|
საერთო-საკლასო
|
წინასწარ შედგენილი გრაფიკული
სქემები,
|
5 წთ
|
|||
ალტერნატიული ვარიანტები
ამბობს-----------------
როგორია?--------------------------
აკეთებს----------------როგორია?---------------------------
ფიქრობს--------------
როგორია?---------------------------
გრძნობს--------------
როგორია?---------------------------
|
||||||||
9
|
აქტივობა-დასკვნა-შეჯამება
moswavleebTan saTanado
interaqciiT am sqemis mixedviT dafaze iwereba:
1 -saTauri
2 -ra igrZeni?
3 -პერსონაჟები
4 -წარმოქმნილი problema
5 -problemis gadawyveta
სსსმ მოსწავლეებისთვის:
შევეკითხები, მოეწონა თუ არა წაკითხული, რა მოეწონათ...
|
გრაფიკული სქემა-„შეჯამების ვარსკვლავი“
|
საერთო-საკლასო
|
შეჯამების ვარსკვლავის
მაკეტი
|
3 წთ
|
|||
აქტივობა - ენობრივ სავარჯიშოებზე მუშაობა
მოსწავლემ
უნდა შეძლოს სიტყვების (სახელების და მომედების აღმნიშვნელი სიტყვების ) დახარისხება,
ახსნას თავისი არჩევანი;
ითანამშრომლოს მეწყვილესთან,
ჯგუფთან;
მაგ: ყოჩივარდა აჭახჭახდა აყვავდა შაშვი
პეპლები ფოთოლი აფარფატდნენ აზუზუნდნენ აშრიალდა მწერები ნაკადულები აზუზუნდნენ არაკრაკდნენ
სახელებს შეათანხმებენ
რიცხვში მოქმედების აღმნიშვნელ სიტყვებთან და ჩაიწერენ.
სსსმ მოსწავლეებისთვის: ერთი ასრულებს ჩემ მიერ წინასწარ მომზადებულ, დიფერენცირებულ
წერით სავარჯიშოს, მეორე აფერადებს კონტურული
ხაზებით გამოწერილ სიტყვებს.
|
ენობრივ
ერთეულებზე დაკვირვება
|
საერთო-საკლასო და
წყვილებში
|
წინასწარ შედგენილი სავარჯიშოები
|
8 წთ
|
||||
10
|
აქტივობა-
საშინაო დავალება
შევთავაზებ ალტერნატიულ დავალებებს:
მისწერეთ წერილი ყოჩივარდას, დაარიგეთ, როგორ უნდა მოექცეს მუხის
ფოთოლს;
დახატეთ ზღაპრის ილუსტრაციები;
|
საშინაო დავალების შესრულების ინსტრუქცია-წინასწარ
მომზადებული საყრდენის გამოყენებით
სსსმ მოსწავლეებისთვის: დიფერენცირებული დავალებები.
|
ინდივიდუა
ლურად
|
რვეული,
კალამი
|
2 წთ
|
|||
შეფასება
მოსწავლეებს
შევაფასებინებ გაკვეთილს,
რა მოეწონათ, რას ისურვებდნენ უკეთესად;
გაკვეთილის შემდეგ: ყველა
მოსწავლეს შევაფასებ ესგ-მიხედვით შედგენილი შეფასების რუბრიკით;
გავაანალიზებ გაკვეთილის ყველა ეპიზოდს, დავწერ გაკვეთილის რეფლექსიას.
|
შეფასება საგანგებოდ
შედგენილი რუბრიკე
ბით
|
საერთო-საკლასო და ინდივიდუა
ლური
|
შეფასების რუბრიკები, რეფლექსია
|
3 წთ
|
||||
გამოყენებული
რესურსი
|
ვლადიმერ
ასლამაზიშვილის მოთხრობების კრებული
ფლიპჩარტები
წინასწარ
მომზადებული ილუსტრაციები
ადაპტირებული ტექსტები
|
|||||||
მისაღწევი შედეგები, -ესგ-ში მითითებული ინდიკატორების
შესაბამისად;
ქართ.
II. 2. მოსწავლეს შეუძლია მოისმინოს და გაიგოს ნაცნობ თემატიკაზე შექმნილი მცირე ზომის სხვადასხვა
სახის ტექსტები და გამოხატოს თავისი დამოკიდებულება.
·
ილუსტრაციების მიხედვით
გამოთქვამს ვარაუდს ტექსტის შესაძლო შინაარსის შესახებ;
·
გადმოსცემს მოსმენილი
ტექსტის შინაარსს;
·
ტექსტზე დაყრდნობით
ახასიათებს პერსონაჟებს (მათს გარეგნობას, თვისებებს);
·
გამოხატავს საკუთარ
დამოკიდებულებას პერსონაჟისა და მისი მოქმედების მიმართ (მომწონს / არ მომწონს, კარგად
მოიქცა / ცუდად მოიქცა; კეთილია, გონიერია და ა.შ.);
ქართ. II. 4. მოსწავლეს შეუძლია წერილობითი კოდის გაშიფვრა.
·
ხმამაღლა (მთლიანი
სიტყვებით ან დამარცვლით) კითხულობს მარტივი წინადადებებით შედგენილ მცირე ზომის
ტექსტებს, ცდილობს დაიცვას პაუზა სასვენ ნიშნებთან;
·
აგრძელებს სხვის
მიერ დაწყებულ კითხვას;
·
პოულობს და კითხულობს
ტექსტში მასწავლებლის მიერ მითითებულ ადგილებს.
ქართ. II. 7. მოსწავლეს შეუძლია მარტივი ტექსტის არსებითი
ენობრივ-გრამატიკული ნიშნების ამოცნობა.
·
ადარებს და კითხვის დასმის საშუალებით აჯგუფებს სიტყვებს (სახელებსა და მოქმედების
აღმნიშვნელ სიტყვებს; );
ქართ. II. 12. მცირე მოცულობის ტექსტების შექმნისას მოსწავლეს შეუძლია
ძირითადი გრამატიკული ელემენტების გამოყენება.
·
სახელებსა და მოქმედების
აღმნიშვნელ სიტყვებს სათანადოდ ათანხმებს რიცხვში;
ქართ. II. 13. მოსწავლეს შეუძლია
ნაწერის გასწორების მარტივი ხერხების გამოყენება.
·
კითხულობს საკუთარ
ნაწერს ხმამაღლა და ასწორებს შემჩნეულ შეცდომებს;
|
შეფასების რუბრიკა
კლასი: II
მასწავლებელი: ნესტან
კუპრავა
თარიღი: 12.04.2018
გაკვეთილის თემა: ვლადიმერ ასლამაზიშვილი
„გაზაფხული მოვიდა“
აღნიშვნები: 1-გასაუმჯობესებელია, 2-დამაკმაყოფილებელია, 3- საუკეთესოა
N
|
მოსწავლის გვარი,
სახელი
|
კრიტერიუმები
|
||||
მონაწილეობს საერთო-საკლასო და ჯგუფურ ინტერაქციებში
|
კითხულობს ხმამაღლა, მკაფიოდ (მთლიანი სიტყვებით ან დამარცვლით)
|
გამოხატავს თავის დამოკიდებულებას წაკითხული ტექსტისადმი:
ახასიათებს პერსონაჟს, აკეთებს დასკვნას, აჯამებს
წაკითხულს
|
შეუძლია ძირითადი ენობრივი ფორმების გამოყენება
|
შეუძლია შეთავაზებული წერითი სავარჯიშოს შესრულება
|
||
1
|
||||||
2
|
||||||
3
|
||||||
I
შეფასების რუბრიკა
სსსმ მოსწავლისთვის
გრძელვადიანი მიზნებიდან:
მოსწავლემ შეძლოს ადეკვატურად რეაგირება მარტივ
სამეტყველო სიტუაციაში, შეძლოს მოკლე და მარტივი წინადადების ამოკითხვა, შეძლოს მარტივი წერითი დავალებების შესრულება.
მოკლევადიანი მიზნები: მოისმინოს მცირე
ზომის მარტივი ტექსტები და გამოხატოს თავისი დამოკიდებულება წაკითხულისადმი,-რა მომეწონა,რა
არ მომეწონა; ამოიკითხოს სიტყვები ასო-ბგერებით, დამარცვლით; მარტივი წინადადებით გაწყობილი მოკლე ტექსტები
წაიკითხოს დამარცვლით; შეძლოს მოკლე სიტყვებისა და წინადადებების გამოწერა.
მოკლევადიანი
მიზნები
|
შეძლო
|
ვერ
შეძლო
|
||
ისმენს მცირე ზომის მარტივ ტექსტებს, პასუხობს მარტივ შეკითხვებს.
|
||||
კითხულობს მარტივი წინადადებებით
გაწყობილ ტექსტებს დამარცვლით.
|
||||
გამოხატავს თავის დამოკიდებულებას,-მომეწონა, არ მომეწონა
|
||||
იწერს შეთავაზებულ სიტყვებსა და მოკლე წინადადებებს.
|
II
შეფასების რუბრიკა
სსსმ მოსწავლისთვის
გრძელვადიანი მიზნებიდან:
მოსწავლემ შეძლოს ადეკვატურად რეაგირება მარტივ
სამეტყველო სიტუაციაში, შეძლოს მოკლე და მარტივი წინადადების ამოკითხვა შეძლოს ანბანის ყველა ასოს და მარტივი სიტყვების გამოწერა;
მოკლევადიანი მიზნები: მოისმინოს მცირე
ზომის მარტივი ტექსტები და გამოხატოს თავისი დამოკიდებულება
წაკითხულისადმი,-მომეწონა, არ მომეწონა; ამოიკითხოს
სიტყვები ნახატების ქვეშ; შეძლოს მარტივი წინადადების ამოკითხვა; გააფერადოს სხვადასხვა
გასაფერადებელი,-ხელის მოტორიკის გასაუმჯობესებლად;
მოკლევადიანი
მიზნები
|
შეძლო
|
ვერ
შეძლო
|
||
ისმენს მცირე ზომის მარტივ ტექსტებს, პასუხობს მარტივ შეკითხვებს
|
||||
კითხულობს მარტივ სიტყვებს ნახატების ქვეშ და მარტივ წინადადებებს
|
||||
გამოხატავს თავის დამოკიდებულებას,-მომეწონა, არ მომეწონა
|
||||
აფერადებს პუნქტირებით ან კონტურებით გამოწერილ სიტყვებს
|
ხელმოწერა: ნესტან კუპრავა
თარიღი: 02. 04.2018
გაკვეთილის გეგმა ქართულ ენასა და ლიტერატურაში
N 3
სკოლა:
სსიპ-დიმიტრი უზნაძის სახელობის ქალაქ თბილისის 22-ე საჯარო სკოლა
მასწავლებლის სახელი,
გვარი, პირადი ნომერი: ნესტან კუპრავა
01007016705
საგანი:
ქართული ენა და ლიტერატურა
სწავლების საფეხური,
კლასი: დაწყებითი
საფეხური. მეორე კლასი
მოსწავლეთა რაოდენობა:
25
მათ შორის სსსმ მოსწავლეთა რაოდენობა: 2
გაკვეთილის თემა:
„ზღაპარი პატარა სპილოზე“-უკრაინული ზღაპარი
გაკვეთილის მიზანი:
მოსწავლეებმა შეძლონ ტექსტის ხმამაღლა და მკაფიოდ წაკითხვა, შეძლონ ნაცნობი
ლექსიკისა და ენობრივი კონსტრუქციების სათანადოდ გამოყენება, დასვან შეკითხვები ინფორმაციის
დასაზუსტებად; გამოხატონ წაკითხულისადმი თავიანთი დამოკიდებულება, შეაფასონ პერსონაჟის
საქციელი, დაასახელონ მისი საქციელის ალტერნატიული ქმედებები; შეძლონ შეთავაზებული
კონკრეტული სიტუაციის შესაბამისი გამაფრთხილებელი
წინადადებების შედგენა, მათი ჩაწერა და წერისას დაშვებული შეცდომების გასწორება;
სსსმ მოსწავლეებისთვის:
შეძლონ ადეკვატურად რეაგირება მარტივ სამეტყველო სიტუაციაში და მეტყველებაში
აქტიური ლექსიკის გამოყენება, შეძლონ მარტივი, მოკლე სიტყვებისა და წინადადებების ამოკითხვა,
შეძლებისდაგვარად, აქტიურად ჩაერთონ საგაკვეთილო პროცესში.
N
|
აქტივობის აღწერა
|
გამოყენებული
მეთოდი/მეთოდები
|
კლასის ორგანიზების
ფორმა
|
სასწავლო რესურსები
|
დრო
(წთ)
|
1
|
აქტივობა-კლასის ორგანიზება
და საგაკვეთილო მიზნების გაცნობა
|
ინტერაქცია შერჩეულ თემაზე
|
საერთო-საკლასო
|
საგანგებო რესურსს არ
საჭიროებს
|
2 წთ
|
2
|
აქტივობა-მოსწავლეთა
მოტივირება საგაკვეთილო ტექსტის წასაკითხად;
მასწავლებელი ირჩევს
ლამაზად შეფუთულ ყუთს და მასში ალაგებს ნივთებს ისე, რომ მოსწავლეებმა ვერ დაინახონ.
ჩვენს შემთხვევაში, მასწავლებელი ყუთში დებს სათამაშო სპილოს. შეიძლება ეს
აქტივობა ბავშვებს სხვადასხვა ვარიაციით შევთავაზოთ: პროცესს გამოცანის სახე
მივცეთ,-კლასმა არ იცოდეს, რა ნივთი დევს ყუთში, გამოძახებულმა მოსწავლემ დაახასიათოს
საგანი, - აღნიშნოს მისი ფერი, ფორმა, ზომა, რამდენიმე ნიშან-თვისება, მაგრამ ბოლომდე
არ გახსნას საიდუმლო, დაუტოვოს თანატოლებს საფიქრალი. კლასმა თვითონ უნდა გამოიცნოს
საგანი.
მეორე ვარიანტი: გამოძახებულმა
მოსწავლემ კლასს წარუდგინოს ყუთში მოთავსებული საგანი და დაახასიათოს იგი.
სსსმ მოსწავლეებისთვის:
ამოვაღებინებ ყუთიდან
სათამაშოს, მოსწავლე კი
ასახელებს, თუ რა სათამაშოა
მოთავსებული „იდუმალ ყუთში.“
|
„იდუმალი ყუთი“-
აღნიშნული აქტივობა მნიშვნელოვნად
შეუწყობს ხელს მოსწავლეთა მოტივაციის გაზრდას,
ჩართულობას. ის კარგად ორგანიზებული თამაშია. თამაში ბავშვში დაკვირვებულობის, მეხსიერების,
აზროვნების, შემოქმედებითი წარმოსახვისა და ნების განვითარების ეფექტურ საშუალებას
წარმოადგენს. „იდუმალი ყუთი“ სწორედ ასეთი აქტივობაა.
|
საერთო-საკლასო
|
საგანგებოდ მორთული,
ლამაზი ყუთი, შიგ მოთავსებული რამდენიმე
გამოსაცნობი საგნით
|
3 წთ
|
3
|
აქტივობა- ილუსტრაციებზე დაყრდნობით უცნობი ტექსტის
თემის ამოცნობა: როგორ ფიქრობთ, რა არის სურათზე გამოსახული?
მოსწავლეებს ვუჩვენებ
სურათს-სპილო ხორთუმში დაგროვილი წყლით ტყეში ხანძარს აქრობს. გაიმართება ინტერაქცია
ამ თემის ირგვლივ. ვისაუბრებთ, ტექსტი ზღაპარი იქნება, თუ რეალური ამბავი, რატომ
არის საჭირო ტყის დაცვა-გაფრთხილება...
სსსმ მოსწავლისთვის:
დავუსვამ კითხვებს: ეს რა არის? რა მომხდარა ტყეში?
სსსმ მოსწავლეები მიპასუხებენ
მარტივ შეკითხვებზე.
|
ტექსტისთვის წინასწარ
მომზადებული ილუსტრაციის -ნახატის ჩვენება და აღწერა
|
საერთო-საკლასო
|
ილუსტრაცია-ნახატები
|
3 წთ
|
4
|
აქტივობა-ტექსტის
წაკითხვა
maswavlebeli ambobs: dRes me giCvenebT, Tu
rogor kiTxulobs kargi mkiTxveli. amisTvis Sevecdebi, Cemi fiqrebi xmamaRla
warmovTqva. Cven erTad vimogzaurebT fiqrebis samyaroSi. ganumartavs, rom
fiqrebi gonebaSi kiTxvis procesშi ibadeba. afrTxilebs maT, rom შesaZlebelia
maTi fiqrebi erTmaneTs ar daemTxves.
maswavlebeli iwyebs kiTxvas da teqstSi
personaJebis monacvleobis mixedviT icvlis tembrs, tons, intonacias,
gamometyvelebas, pozas.
Tavdapirvelad, kiTxulobs saTaurs da
gamoaTqmevinebs varaudebs. xmamaRali fiqrი saTauris dawyebisTanave iwyeba:
„ზღაპარი პატარა სპილოზე“ xom saintereso saTauria?
ilustraciamac Zalian damainteresa.
Tqven?
ukiTxavs pirvel or winadadebas.
teqstis wakiTxva xdeba nawil-nawil. maswavlebeli saWiroebisamebr
cvlis strategiebs.
strategia:
varaudebis gamoTqma;
gamoTqviT Tqveni varaudebi, rოგორ მოიქცევა პატარა სპილო?
strategia:
pirovnuli reagireba;
ძალიან მომეწონა სპილოს საქციელი. როცა ის ცდილობს
კეთილი საქმეები აკეთოს და მეგობრები გაახაროს.
strategia:
axsna –ganmarteba;
magaliTad , ganimarteba sityva: „goliaTi.“
სტრატეგია:
vizualizeba;
aba, Tvalebi davxuWoT da warmovidginoT მეგობრების ემოციები, როდესაც თავსხმა წვიმაში მოყოლილებს
პატარა სპილომ ყურები ქოლგასავით გადააფარა.
strategia:
kavSirebis damyareba;
ამ ზღაპარმა პატარა ჩიტის ამბავი გამახსენა, გახსოვთ,
როგორ ცდილობდა პატარა ჩიტი ტყეში ხანძრის ჩაქრობას?
სtrategia:SekiTxva-Sejameba;
აღმოჩნდა, რომ ტყის მოვლა-პატრონობა, ტყის დაცვა მეტად
მნიშვნელოვანი საქმეა. სასარგებლო საქმეების კეთება დიდი სიკეთეა და ამავე დროს დიდი
სიხარულის მომნიჭებელი.
strategia:
pirovnuli damokidebuleba-refleqsia;
Zalian gamixarda, ტყე
რომ ხანძარს გადაურჩა, ამავე დროს, პატარა სპილომ რომ თავი ბედნიერად იგრძნო.
კითხვის დასრულების შემდეგ მოსწავლეები erToblivi interaqciiT akeTeben daskvnas, -მსჯელოობენ, როგორ უნდა მოექცნენ ტყეს, როგორ უნდა იფრთხილონ, თვითონ როგორ იქცევიან....
სსსმ
მოსწავლეებისთვის: ერთს აინტერესებს მგავსი
შინაარსის ტექსტების მოსმენა, მეორე: აფერადებს ჩემ მიერ წინასწარ მომზადებულ გასაფერადებელს,
რომელიც შესაძლებელია ილუსტრაციად გამოგვადგეს.
|
„ხმამაღალი
ფიქრის მეთოდით“
„xmamaRali fiqris მეთოდი“ exmareba moswavles
sakuTari azrovnebis procesis kontrolSi da aumjobesebs azrovnebas;
ubiZgebs moswavles, xelaxla gadaikiTxos
winadadeba, teqstis garkveuli monakveTi;
ubiZgebs mkiTxvels, Seanelos kiTxvis procesi da
gaakontrolos teqstis gaazreba;
Tu gakveTili aRniSnuli meTodiT pirvelad
tardeba, saWiroa maswavlebelma TviTon waukiTxos teqsti, periodulad igi meTodis gamoyenebis models TviTon unda
aZlevdes. maswavlebeli xmamaRla aRwers azrovnebis process. aRiwereba is
konkretuli moqmedebebi, romelic wakiTxulis gageba-gaazrebas emsaxureba. „xmamaRali fiqris“ meTodis
daniSnulebaa moswavleebisTvis imis Cveneba, Tu ra praqtikuli xerxebis
moSveliebiT cdiloben kargi mkiTxvelebi teqstis mniSvnelobis konstruirebas.
meTodis gamoyeneba sasargebloa yvela tipis teqstTan.
Mმისი gamoyeneba SesaZlebelia rogorc
wakiTxvamde, aseve kiTxvis procesSi.
|
საერთო-საკლასო
|
წინასწარ მომზადებული, ადაპტირებული და ილუსტრირებული
ტექსტი,
სსსმ მოსწავლისთვის: გასაფერადებელი, კონტურული ნახატი
|
6 წთ
|
5
|
აქტივობა-ინტერაქცია წაკითხული ტექსტის გარშემო
გაგების მონიტორინგის
მიზნით მოსწავლეებს დავუსვამ რამდენიმე დახურულ შეკითხვას.
სსსმ მოსწავლეები: აქტივობაში სხვებთან ერთად მონაწილეობენ.
|
კითხვა-პასუხი „დიახ“-„არა“ ბარათებით
|
საერთო-საკლასო
|
„დიახ“-‘არა“ ბარათები
|
2 წთ
|
6
|
აქტივობა- ვარჯიში ტექსტის წაკითხვაში;
მოსწავლეები ვარჯიშობენ ტექსტის ხმამაღლა და მკაფიოდ
წაკითხვაში. შერჩეული ჯგუფი ტექსტს კითხულობს
გაგრძელებით, მატარებლი ვაგონების
მსგავსად ერთ მწკრივად მდგომი მოსწავლეები მიმდევრობით აგრძელებენ ერთი და იმავე
ტექსტის წაკითხვას.
მასწ. ამზადებს „ემოციის
ბარათებს“ მაგ: ვისაც შეხვდება ბარათი „მომღერალი“, ის ტექსტს კითხულობს წამღერებით.
სსსმ მოსწავლეებისთვის: კითხულობენ წინასწარ მომზადებულ,
დიფერენცირებულ ტექსტებს, მარტივ ლექსიკურ ერთეულებს, -შედგენილს ფერადი მარცვლებით.
|
კითხვა
სხვადასხვა სტრატეგიით: ე.წ. „კითხვის მატარებელი“-განგრძობით კითხვა,
ე.წ.
„უცნაური ხმებით კითხვა,“ გამოკრებით კითხვა.
მსგავსი მეთოდებით კითხვა უმცროსკლასელებში ზრდის კითხვის მოტივაციას დააუმჯობესებს ტექნიკას;
უვითარებს გაწაფული კითხვის უნარს, ყურადღების კონცენტრაციის
უნარს, მოსმენას და მეტყველებას.
|
ჯგუფებში სამუშაო
|
წინასწარ მომზადებული,
ადაპტირებული ტექსტები
|
7 წთ
|
7
|
აქტივობა-მოსწავლეები ასრულებენ ლექსიკურ სავარჯიშოებს
მასწავლებელი შეარჩევს
სიტყვებს ტექსტიდან (სასურველია ნასწავლი სიტყვები იყოს);
შერჩეულ სიტყვებს დაფაზე
ორ სვეტად ჩამოწერს;
დაფასთან გამოვიძახებ
ორ ჯგუფს, მოსწავლეები დაფის წინ მწკრივში
დგებიან და ჩემს ნიშანზე რიგრიგობით წარმოთქვამენ წინადადებებს ამ სიტყვების გამოყენებით. ერთი
მოსწავლე ერთ სვეტიდან, მეორე-მეორედან,-წყვილებად.
დაფაზე თანდათანობით
წაიშლება ის სიტყვები, რომლებიც მოსწავლეებმა უკვე გამოიყენეს.
იმარჯვებს ის ჯგუფი,
რომელიც ყველა, ან უფრო მეტ სიტყვას წაშლის დაფიდან.
სსსმ მოსწავლეებისთვის:-აქტივობა: „იპოვე წყვილები“
მოსწავლეები მაგიდაზე
დალაგებულ ბარათებში ეძებენ ნახატისა და
სიტყვის ბარათების წყვილებს.
მიზანი: სიტყვის ნახატთან
დაკავშირების უნარი, ლექსიკური ერთეულების ცოდნის გააქტიურება, მეხსიერების გავარჯიშება
და ყურადღების კონცენტრაციის უნარი.
|
ლექსიკური
სავარჯიშოები: „სიტყვები წყვილებში“
„სიტყვა
სიტყვაში“
ამ აქტივობებით მოსწავლეები ეჩვევიან ლექსიკური ერთეულების
პრაქტიკულად გამოყენებას, უმდიდრდებათ ლექსიკური
მარაგი, გამოუმუშავდებათ პრაქტიკულ-გრამატიკული უნარ-ჩვევები, გაიაზრებენ სიტყვის
შემადგენლობას და, შესაბამისად, მის მნიშვნელობას.
განავითარებენ
ზეპირმეტყველების უნარს, შეიძენენ ამა თუ იმ თემაზე თამამად საუბრის უნარს, სწავლობენ
შეჯიბრებისას ემოციების მართვას.
აგრეთვე, ეს აქტივობა შეიძლება გამოვიყენოთ ახლადშესწავლილი
სიტყვების გასააქტიურებლად.
აქტივობის ორგანიზების ფორმა ჯგუფური და წყვილებში მუშაობის ელემენტები.
|
ჯგუფებში და
წყვილებში სამუშაო
|
წინასწარ მომზადებული
სავარჯიშოები
|
3 წთ
|
8
|
აქტივობა- პერსონაჟთა დახასიათება
მასწავლებელი ეკითხება მოსწავლეებს,
თუ რომელი პერსონაჟები გაიცნეს ზღაპარში.
ეუბნება მათ, რომ ამ პერსონაჟებს დღეს ცხელ სკამზე იხილავენ: პატარა სპილოს.
ერთხელაც
შეახსენებს ბავშვებს „ცხელი სკამის“ ჩატარების
წესებს: ბავშვები
ირჩევენ პერსონაჟებს, რომლებიც დღეს „ცხელ სკამზე“ მოხვდებიან;
დაუსვამენ პერსონაჟს შეკითხვებს,-რაც აინტერესებთ, რაც მოთხრობის მიღმაა;
პერსონაჟი პასუხობს შეკითხვებს, ზოგჯერ ისეთსაც კი,
რომელიც ნაწარმოების მიღმა იგრძნობა, შესაძლოა, მან თავისი წარმოსახვით გააგრძელოს
კიდევაც ამბავი;
„ცხელ სკამზე“ მჯდომი თავად ირჩევს, თუ ვინ იქნება
შემდეგი, მაგალითად: შემდგომ „პერსონაჟად“
ასახელებს საუკეთესო შეკითხვის ავტორს;
სსსმ მოსწავლეებისთვის:
დავუსვამ მარტივ შეკითხვებს, გავამეორებინებ სიტყვებს:
რა თქვა? ვინ განასახიერა, ვითომ ვინ იყო? მოგეწონა?
|
„ცხელი
სკამი“ (პერსონაჟთა სიღრმისეულად დასახასიათების
მიზნით)
შემეცნებითი
აქტივობა „ცხელი სკამი“ ემსახურება მოსწავლეთა სააზროვნო უნარების განვითარებას,
შემოქმედებითი უნარების გამოვლენას, მოსწავლეები
შეძლებენ არა მხოლოდ ზედაპირზე მოცემული ინფორმაციის გააზრებას, არამედ საკუთარი
ინტერპრეტაციით ნაწარმოების სიღრმისეულ წვდომას, აგრეთვე, წვდომას პერსონაჟთა ბუნებაში,
შეიძლება მოსწავლეებმა მოისაზრონ ის, რასაც ავტორი სინამდვილეში სულაც არ აპირებდა,
განავითარებენ შეკითხვების დასმის, გაბმული თხრობის უნარებს, მცირე დისკუსიის წარმართვის
ხელოვნებას, დასჭირდებათ მსახიობობაც გარკვეული დოზით, -პერსონაჟის ბუნებიდან გამომდინარე;
აღნიშნული აქტივობა მოსწავლეებს ყურადღებას გაამახვილებინებს მცირე დეტალებზედაც
კი;
„ცხელი სკამი“-ეს განხვავებული სკამია საკლასო ოთახში, საავტორო სკამის მსგავსი. შესაძლოა ეს იყოს მასწავლებლის სკამი და სხვა.
|
საერთო-საკლასო
სსსმ მოსწავლეების
თვის-ინდივიდუა
ლურად
|
საგანგებოდ მორთული,
განსხვავებული სკამი
|
5 წთ
|
9
|
აქტივობა: მოსწავლეთა მიერ წაკითხულის შეჯამება
დაფაზე
დავამაგრებ შეჯამების ვარსკვლავის მაკეტს, ფლიპჩარტზე წინასწარ დაწერილ შეკითხვებს:
1 -სათაური
2 -ვინ იყო მთავარი პერსონაჟი?
3-რა სურდა მთავარ პერსონაჟს?
4 -რა პრობლემა წარმოიშვა?
5 -როგორ გადაწყდა პრობლემა?
სსსმ მოსწავლეებისთვის: აქტივობა -წაკითხულის მარტივი
შეფასება
შევეკითხები, მოეწონა
თუ არა პატარა სპილოს ამბავი, რა მოეწონა.
|
გრაფიკული სქემა-შეჯამების ვარსკვლავი
(გამარტივებული ვარიანტი)
|
საერთო-საკლასო
|
შეჯამების ვარსკვლავის
მაკეტი
|
3 წთ
|
10
|
აქტივობა-დასკვნის გაკეთება
სსსმ მოსწავლეებისთვის:
დავუსვამ მარტივ შეკითხვებს
და დავაკეთებინებ დასკვნას, ან მივცემ ორნაწილიან სურათს და გამოვახატვინებ ემოციას
ე.წ. „ღიმილებით.“
|
სქემა- ყველაზე მნიშვნელოვანი
|
საერთო-საკლასო
|
წინასწარ მომზადებული
მარტივი სქემა
|
2 წთ
|
რა ვისწავლეთ დღეს მნიშვნელოვანი?
-----------------------------------------------------------------------
რა არის კიდევ უფრო მნიშვნელოვანი?
-----------------------------------------------------------------------
ზეპირად შევადგენთ ერთ
გამაფრთხილებელ წინადადებას ტყის ხანძრებთან
დაკავშირებით;
|
|||||
11
|
აქტივობა-მოსწავლეები ადგენენ გამაფრთხილებელ წინადადებებს ტყის ხანძრებთან
დაკავშირებით.
|
შეთავაზებული კონკრეტული სიტუაციის შესაბამისი გამაფრთხილებელი
წინადადებისშედგენა და ჩაწერა ჯგუფური მუშაობით.
|
ჯგუფური მუშაობის ელემენტები
|
თაბახის ფურცელი
|
5 წთ
|
12
|
საშინაო
დავალება
|
მოკლე ინსტრუქცია-
დაწერონ გამაფრთხილებელი წარწერები
ტყის ხანძრებთან დაკავშირებით.
წაკითხული ტექსტის მიხედვით
მოამზადონ ილუსტრაციები.
|
საერთო-საკლასო
|
რვეულები, კალმები
|
1 წთ
|
13
|
შეფასება
|
მოსწავლეებს შევაფასებინებ გაკვეთილს წინასწარ
შედგენილი მარტივი და სახალისო რუბრიკით,
ყველა
მოსწავლეს შევაფასებ ესგ-მიხედვით შედგენილი შეფასების რუბრიკით;
გავაანალიზებ გაკვეთილის
ყველა ეპიზოდს, დავწერ გაკვეთილის რეფლექსიას.
|
საერთო-საკლასო
|
შეფასების რუბრიკები
|
3 წთ
|
გამოყენებული რესურსი
|
წინასწარ მომზადებული მცირე
ზომის ტექსტი-(„უკრაინული ზღაპარი პატარა
სპილოზე”-საბავშვო ჟურნალი-„მხიარული კარუსელი“), ილუსტრაციები -შედგენილი წაკითხული ზღაპრის მიხედვით, ფლიპჩარტები,
საპრეზენტაციო მასალა
|
||||
მისაღწევი შედეგები, -ესგ-ში მითითებული ინდიკატორების
შესაბამისად;
ქართ. II. 2. მოსწავლეს შეუძლია მოისმინოს და გაიგოს ნაცნობ თემატიკაზე შექმნილი მცირე ზომის სხვადასხვა
სახის ტექსტები და გამოხატოს თავისი დამოკიდებულება.
·
ილუსტრაციების მიხედვით გამოთქვამს ვარაუდს ტექსტის შესაძლო შინაარსის შესახებ;
·
გადმოსცემს მოსმენილი ტექსტის შინაარსს;
·
ტექსტზე დაყრდნობით ახასიათებს პერსონაჟებს (მათს გარეგნობას, თვისებებს);
·
გამოხატავს საკუთარ დამოკიდებულებას პერსონაჟისა და მისი მოქმედების მიმართ
(მომწონს / არ მომწონს, კარგად მოიქცა / ცუდად მოიქცა; კეთილია, გონიერია და ა.შ.);
ქართ. II.
3. მოსწავლეს შეუძლია აქტიური ლექსიკისა და ძირითადი ენობრივი ფორმების მეტყველებაში
გამოყენება.
·
აღწერს და ახასიათებს
ნაცნობ საგანს თვალსაჩინო ნიშნების მიხედვით;
·
განარჩევს წინადადების
მოდალობებს (თხრობას, კითხვას, თხოვნას, ნატვრას, ბრძანებას) და წარმოთქვამს მათ
შესაბამისი ინტონაციით;
·
ამბის გადმოცემისას
იყენებს მართებულ სიტყვაფორმებსა და მარტივ წინადადებებს;
ქართ. II. 4. მოსწავლეს შეუძლია წერილობითი კოდის გაშიფვრა.
·
ხმამაღლა (მთლიანი სიტყვებით ან დამარცვლით) კითხულობს მარტივი წინადადებებით
შედგენილ მცირე ზომის ტექსტებს, ცდილობს დაიცვას პაუზა სასვენ ნიშნებთან;
·
აგრძელებს სხვის მიერ დაწყებულ კითხვას;
·
პოულობს და კითხულობს ტექსტში მასწავლებლის მიერ მითითებულ ადგილებს.
·
მოცემული ილუსტრაციის მიხედვით გამოთქვამს ვარაუდს ტექსტის შესაძლო შინაარსის
შესახებ;
ქართ. II. 9. მოსწავლეს შეუძლია
კითხვის მარტივი სტრატეგიების გამოყენება.
·
შემუშავებული აქვს
მარტივი წესი, რომლის მიხედვით წიგნში იოლად ჩაინიშნავს ან მოძებნის კონკრეტულ ადგილს;
ქართ. II. 11. მოსწავლეს შეუძლია მცირე მოცულობის ტექსტების
დამოუკიდებლად შედგენა ნაცნობი ლექსიკის გამოყენებით.
·
შეადგენს გამაფრთხილებელ წარწერას: (მაგ: არ დატოვო ტყეში გაღვივებული კოცონი!)
|
შეფასების რუბრიკა
კლასი: II
მასწავლებელი: ნესტან
კუპრავა
თარიღი: 13.04.2018
გაკვეთილის თემა: „ზღაპარი პატარა სპილოზე“-უკრაინული
ზღაპარი
აღნიშვნები: 1-გასაუმჯობესებელია, 2-დამაკმაყოფილებელია, 3- საუკეთესოა
N
|
მოსწავლის გვარი,
სახელი
|
კრიტერიუმები
|
||||
მონაწილეობს საერთო-საკლასო და ჯგუფურ ინტერაქციებში
|
შეუძლია მეტყველებისას გამოიყენოს აქტიური ლექსიკა
და მართებული სიტყვაფორმები
|
კითხულობს ხმამაღლა, მკაფიოდ(მთლიანი სიტყვებით ან დამარცვლით) და იგებს წაკითხულის შინაარსს
|
ახასიათებს პერსონაჟს, აკეთებს დასკვნას, აჯამებს
წაკითხულს
|
შეუძლია მარტივი წინადადების შედგენა და ჩაწერა.
|
||
1
|
||||||
2
|
||||||
3
|
||||||
I
შეფასების რუბრიკა
სსსმ მოსწავლისთვის
გრძელვადიანი მიზნებიდან:
მოსწავლემ შეძლოს ადეკვატურად რეაგირება მარტივ
სამეტყველო სიტუაციაში, შეძლოს მოკლე და მარტივი წინადადების ამოკითხვა, შეძლოს მარტივი წერითი დავალებების შესრულება.
მოკლევადიანი მიზნები: მოისმინოს მცირე
ზომის მარტივი ტექსტები და გამოხატოს თავისი დამოკიდებულება წაკითხულისადმი,-რა მომეწონა,რა
არ მომეწონა; ამოიკითხოს სიტყვები ასო-ბგერებით, დამარცვლით; მარტივი წინადადებით გაწყობილი მოკლე ტექსტები
წაიკითხოს დამარცვლით; შეძლოს მოკლე სიტყვებისა და წინადადებების გამოწერა.
მოკლევადიანი
მიზნები
|
შეძლო
|
ვერ
შეძლო
|
||
ისმენს მცირე ზომის მარტივ ტექსტებს, პასუხობს მარტივ შეკითხვებს.
|
||||
კითხულობს მარტივი წინადადებებით
გაწყობილ ტექსტებს დამარცვლით.
|
||||
გამოხატავს თავის დამოკიდებულებას,-მომეწონა, არ მომეწონა
|
||||
იწერს შეთავაზებულ სიტყვებსა და მოკლე წინადადებებს.
|
II
შეფასების რუბრიკა
სსსმ მოსწავლისთვის
გრძელვადიანი მიზნებიდან:
მოსწავლემ შეძლოს ადეკვატურად რეაგირება მარტივ
სამეტყველო სიტუაციაში, შეძლოს მოკლე და მარტივი წინადადების ამოკითხვა შეძლოს ანბანის ყველა ასოს და მარტივი სიტყვების გამოწერა;
მოკლევადიანი მიზნები: მოისმინოს მცირე
ზომის მარტივი ტექსტები და გამოხატოს თავისი დამოკიდებულება
წაკითხულისადმი,-მომეწონა, არ მომეწონა; ამოიკითხოს
სიტყვები ნახატების ქვეშ; შეძლოს მარტივი წინადადების ამოკითხვა; გააფერადოს სხვადასხვა
გასაფერადებელი,-ხელის მოტორიკის გასაუმჯობესებლად;
მოკლევადიანი
მიზნები
|
შეძლო
|
ვერ
შეძლო
|
||
ისმენს მცირე ზომის მარტივ ტექსტებს, პასუხობს მარტივ შეკითხვებს
|
||||
კითხულობს მარტივ სიტყვებს ნახატების ქვეშ და მარტივ წინადადებებს
|
||||
გამოხატავს თავის დამოკიდებულებას,-მომეწონა, არ მომეწონა
|
||||
აფერადებს პუნქტირებით ან კონტურებით გამოწერილ სიტყვებს
|
ხელმოწერა: ნესტან კუპრავა
თარიღი: 02.04. 2018
გაკვეთილის გეგმა ქართულ ენასა და ლიტერატურაში-N 4
სკოლა:
სსიპ-დიმიტრი უზნაძის სახელობის ქალაქ თბილისის 22-ე საჯარო სკოლა
მასწავლებლის სახელი,
გვარი, პირადი ნომერი: ნესტან კუპრავა
01007016705
საგანი:
ქართული ენა და ლიტერატურა
სწავლების საფეხური,
კლასი: დაწყებითი
საფეხური მეორე კლასი
მოსწავლეთა რაოდენობა:
25
მათ შორის სსსმ
მოსწავლეთა რაოდენობა-2
გაკვეთილის თემა:
„რატომ გაიბუტა პატარა შუქნიშანი“-მხატვრული ტექსტი
გაკვეთილის მიზანი:
მოსწავლეებმა შეძლონ შეთავაზებული ტექსტის მოსმენა, გაგება-გააზრება და გადმოცემა, შეძლონ
ნაცნობი ლექსიკისა და ენობრივ-სინტაქსური კონსტრუქციების სათანადოდ გამოყენება; ისაუბრონ
ქუჩაში მოძრაობის წესებზე, დასვან შეკითხვები ინფორმაციის დასაზუსტებად; განავითარონ
კითხვის უნარი, შეძლონ ტექსტის ხმამაღლა და მკაფიოდ წაკითხვა (მთლიანი სიტყვებით
ან დამარცვლით); გამოხატონ თავიანთი დამოკიდებულება, შეაფასონ პერსონაჟების საქციელი,
დაასახელონ მათი საქციელის ალტერნატიული ქმედებები; შეძლონ ტექსტების ლექსიკურ, სემანტიკურ
და ენობრივ ფორმებზე დაკვირვება, შეძლონ წერითი სავარჯიშოების შესრულება.
სსსმ მოსწავლეებისთვის:
პასუხი გასცენ
ჩემს მარტივ შეკითხვებს, ამოიკითხონ მარტივი სიტყვები და წინადადებები, დააწყვილონ
ნახატები და მარტივი სიტყვები, შეძლონ კონტურულად ან პუნქტირებით გამოსახული სიტყვების გაფერადება, მარტივად გამოხატონ
თავიანთი დამოკიდებულება მოსმენილის მიმართ.
N
|
აქტივობის აღწერა
|
გამოყენებულიმეთოდი/
მეთოდები
|
კლასის ორგანიზების ფორმა
|
სასწავლო რესურსები
|
დრო
(წთ.)
|
||||||||||||||||||||||||
1
|
I გაკვეთილი
მოსწავლეთა ორგანიზება და მათთვის საგაკვეთილო მიზნების
გაცნობა;
|
საკლასო ინტერაქცია
|
საერთო-საკლასო
|
საგანგებო რესურსს არ საჭიროებს
|
2 წთ
|
||||||||||||||||||||||||
2
|
აქტივობა-მოსწავლეთა მოტივირება საგაკვეთილო ტექსტის
წასაკითხად ილუსტრაციის ჩვენებით, ინტერაქცია (კითხვა -პასუხი ) შეთავაზებულ
თემაზე:
მაგალითად:
რა არის გამოსახული სურათზე?
რა არის სატრანსპორტო
საშუალება?
ვინ არის ქვეითი? მძღოლი?
მგზავრი?
რა იცით, ან გგონიათ
რომ იცით მასზე?
რაში გვეხმარება შუქნიშანი?
რატომ უნდა დავიცვათ
ქუჩაში მოძრაობის წესები?
სსსმ მოსწავლეებისათვის:
მათ დავუსვამ შეკითხვებს
სურათზე საგნის ჩვენებით:
ეს რა არის? რისთვის
გამოიყენება?
|
სურათის აღწერა
|
საერთო-საკლასო
|
წინასწარ მომზადებული
ილუსტრაციები
|
3 წთ
|
||||||||||||||||||||||||
3
|
აქტივობა-მოსწავლეები
უყურებენ მოკლე ანიმაციურ ფილმს შუქნიშანზე.
სსსმ მოსწავლეებისთვის:
ისინი ანიმაციურ ფილმს სხვებთან ერთად უყურებენ. მსგავსი აქტივობა ორივეს
ძალიან უყვარს.
|
ანიმაციური ფილმის ნახვა
|
საერთო-საკლასო
|
წინასწარ მოძიებული ანიმაციური
ფილმი შუქნიშანსა და ქუჩაში მოძრაობის წესებზე.
|
5 წთ
|
||||||||||||||||||||||||
4
|
აქტივობა-ვარაუდების
გამოთქმა:
ბავშვებს ვეუბნები, რომ წავიკითხავთ მოთხრობას „რატომ გაიბუტა პატარა შუქნიშანი.“ ვთხოვ მათ, გამოთქვან ვარაუდები ტექსტის მოსალოდნელი შინაარსის შესახებ, შემდეგ ვუჩვენებ ილუსტრაციას.
მოსწავლეთა
პასუხებს
დაფაზე/ფლიპჩარტზე შერჩევის გარეშე ვწერ.
სსსმ მოსწავლეებისთვის:
ერთ-ერთი მოსწავლე სხვებთან
ერთად მონაწილეობს აქტივობაში, ვინაიდან მას ეს შეუძლია, მეორეს კი დავავალებ წინასწარ შერჩეული ნახატის
გაფერადებას, რომელსაც შემდეგ ილუსტრაციად გამოვიყენებთ.
|
ვარაუდების გამოთქმა
ტექსტის შესაძლო შინაარსის შესახებ,
სსსმ მოსწავლისთვის-წინასწარ
მომზადებული გასაფერადებელი.
|
საერთო-საკლასო
|
ფლიპჩარტი/დაფა
|
2 წთ
|
||||||||||||||||||||||||
5
|
აქტივობა-სიტყვებგამოტოვებული
ტექსტის აღდგენა:
მასწავლებელი მოსწავლეებს ურიგებს ამონარიდს მოთხრობის პირველი ნაწილიდან, -მცირე მოცულობის ტექსტს, რომელშიც სულ რამდენიმე სიტყვაა გამოტოვებული. მოსწავლეები ტექსტს გამოტოვებული სიტყვებით ავსებენ. მათ შეუძლიათ რამდენიმე სავარაუდო სიტყვა ჩაწერონ. მასწავლებელი მოსწავლეებს განუსაზღვრავს სავარჯიშოს შესასრულებლად საჭირო დროს.
დროის
ამოწურვის
შემდეგ
გვერდიგვერდ
მსხდომი
ბავშვები
უზიარებენ
ერთმანეთს
ჩაწერილ
სიტყვებს,
ეხმარებიან
ერთმანეთს
დარჩენილი
ცარიელი
ადგილების
შევსებაში. ამის შემდეგ მასწავლებელი თვითონ
კითხულობს ტექსტის იმ მონაკვეთს, რომელიც სავარჯიშოსთვის იყო განკუთვნილი.
სსსმ მოსწავლეებისთვის: პირველი ასრულებს მსგავს სავარჯიშოს,
მხოლოდ მისთვის საგანგებოდ დიფერენცირებულს, მეორე კი ამასობაში აგრძელებს გაფერადებას.
|
სტრატეგია- „დაკარგული
სიტყვების აღდგენა“
|
წყვილებში სამუშაო
|
წინასწარ მომზადებული
სავარჯიშო-ტექსტის მცირე მონაკვეთი გამოტოვებული სიტყვებით.
|
3 წთ
|
||||||||||||||||||||||||
6
|
აქტივობა-ტექსტის დარჩენილი ნაწილების წაკითხვა კითხვის
ეფექტური მეთოდით
მოსწავლეებს წავუკითხავ
ტექსტს ნაწილ-ნაწილ, თანდათანობით შევავსებინებ მათ გრაფიკულ სქემას.
სქემის პირველ უჯრებს
შევავსებთ სათაურისა და ნაწარმოების პირველი აბზაცის წაკითხვის შემდეგ.
სსსმ მოსწავლეებისთვის:
პირველი სხვებთან ერთად
მონაწილეობს აქტივობაში, მას უყვარს მცირე მოცულობის ზღაპრების მოსმენა, თანაც ძალიან
აინტერესებს ამბები ავტომიბილებზე, მეორე
ამასობაში აფერადებს შუქნიშნის ფერებს.
|
ტექსტის წაკითხვა მეთოდით: „ მე ვფიქრობ... ტექსტი
ამბობს...
ამიტომაც...“
აღნიშნული მეთოდის გამოყენებით:
მოსწავლეები აქტიურად
ჩაერთვებიან კითხვის პროცესში;
გაუმდიდრდებათ ლექსიკური
მარაგი;განუვითარდებათ მსჯელობის, წაკითხული ტექსტის გაგებისა და ანალიზის უნარები;
შეეჩევიან ინფორმაციის
კატეგორიზებას, დახარისხებას მთავარ დამეორეხარისხოვან ინფორმაციებად.
|
საერთო-საკლასო
სსმ მოსწავლისთვის -ინდივიდუა
ლური
|
წინასწარ მომზადებული,
ადაპტირებული ტექსტი,
სსსმ მოსწავლისთვის:
გასაფერადებელი : შუქნიშნის
ფერები
|
8 წთ
|
||||||||||||||||||||||||
გრაფიკული სქემა: ტექსტი ამბობს...
მე ვფიქრობ... ამიტომაც...
აღნიშნული ცხრილი მოსწავლეებს დიდ დახმარებას
გაუწევს წაკითხული ტექსტის გაგება-გააზრებაში. ამავე დროს, ისინი ერთხელაც ისაუბრებენ
შუქნიშნის ფერების შესახებ.
შუქნიშნის ყველა ფერს თავისი დანიშნულება აქვს:
წითელი ფერი ქუჩაზე გადასვლას გვიკრძალავს;
ყვითელი ფერი გვაფრთხილებს, რომ უნდა შევჩერდეთ
და ახალ სიგნალს დაველოდოთ;
მწვანე ფერი უფლებას გვაძლევს, რომ გზა გადავკვეთოთ;
გზა არ უნდა გადავკვეთოთ წითელ და ყვითელ შუქზე
იმ შემთხვევაშიც კი, როდესაც მოძრავი მანქანა არ ჩანს. ჯერ დარწმუნდი, რომ მწვანე
შუქი აინთო და ქუჩა მხოლოდ მაშინ გადაკვეთე.
ეს წესები
ქუჩაში ყველასთვის სავალდებულოა, როგორც ავტომობილის მძღოლებისთვის, ისე ქვეითებისთვის.
|
|||||||||||||||||||||||||||||
7
|
აქტივობა-შეკითხვების დასმა და პასუხები „დიახ“ და
„არა“ ბარათებით;
მოსწავლეთა
ცოდნის მონიტორინგის მიზნით, დავუსვამ მათ შეკითხვებს, ბავშვები მიპასუხებენ ბარათების
ჩვენებით, რომლის თითოეულ გვერდზე გამოსახული იქნება: „დიახ’ და „არა.“
სსსმ მოსწავლეებისთვის:
ამ აქტივობაში ორივე სხვებთან ერთად მონაწილეობს.
|
ინტერაქცია (კითხვა-პასუხი) წაკითხული ტექსტის გაგების
მონიტორინგის მიზნით.
|
საერთო-საკლასო
|
წინასწარ მომზადებული
„დიახ“-„არა“ ბარათები
|
2 წთ.
|
||||||||||||||||||||||||
8
|
აქტივობა -შესვენება მუსიკისა და ფიზიკური მოძრაობების თანხლებით
სსსმ მოსწავლეებისთვის: აქტივობაში
ორივე სხვებთან ერთად მონაწილეობს, ვინაიდან მსგავსი აქტივობები ორივეს ძალიან უყვარს.
|
წუთშესვენება
|
საერთო-საკლასო
|
იუთუბზე წინასწარ მოძიებული
ვარჯიში-მუსიკის თანხლებით
|
2 წთ
|
||||||||||||||||||||||||
9
|
დ. ვარჯიში ტექსტის წაკითხვაში
მოსწავლეები
ვარჯიშობენ ტექსტის წაკითხვაში
ე.წ. „კითხვის მატარებელი“
მოსწავლეები ვარჯიშობენ ტექსტის ხმამაღლა
და მკაფიოდ წაკითხვაში. შერჩეული ჯგუფი ტექსტს
კითხულობს გაგრძელებით, მატარებლის ვაგონების მსგავსად ერთ მწკრივად მდგომი
მოსწავლეები მიმდევრობით აგრძელებენ ერთი და იმავე ტექსტის წაკითხვას.
ე.წ. „უცნაური ხმებით
კითხვა“-
მიზანი:ზრდის
კითხვის მოტივაციას დააუმჯობესებს ტექნიკას;
უვითარებს
გაწაფული კითხვის უნარს, ყურადღების კონცენტრაციის უნარს, მოსმენას და მეტყველებას.
მასწ.
ამზადებს „ემოციის ბარათებს“ მაგ: ვისაც შეხვდება ბარათი მომღერალი, ის ტექსტს კითხულობს
წამღერებით.
სსსმ მოსწავლეებისთვის:
კითხულობენ
ჩემ მიერ წინასწარ მომზადებულ, საგანგებოდ
მათთვის მომზადებულ მარტივ ტექსტებს:
ეს არის
მათე. ეს არის მანქანა. მათე მანქანით მიდის.
-ვვვვვვვვ...
ეს არის
პატრული!
-ნელა
იარე, მათე!
|
კითხვა სახალისო სტრატეგიებით:
„კითხვის მატარებელი“,
-განგრძობით კითხვა,
ე.წ. „ემოციური კითხვა,“
ე.წ. „უცნაური ხმებით კითხვა,“ გამოკრებით კითხვა...
|
ჯგუფური მუშაობის ელემენტები
|
წინასწარ მომზადებული,
ადაპტირებული ტექსტი,
სსსმ მოსწავლეებისთვის:
პირველს წავაკითხებ მსგავსი შინაარსის მქონე , მაგრამ მკვეთრად დიფერენცირებულ ტექსტს,
მეორეს კი საგანგებო ტექსტს- მარტივი სიტყვებით შედგენილს, ილუსტრირებულს
|
8 წთ
|
||||||||||||||||||||||||
10
|
აქტივობა-მოსწავლეები ასრულებენ ლექსიკურ სავარჯიშოებს:
ა. სიტყვები სიტყვაში
მოსწავლეებს ვთხოვ ტექსტიდან
ამოიწერონ ისეთი უცნობი სიტყვები, რომლებიც ორი სიტყვისგან შედგება. მოსწავლეები
ეძებენ და ასახელებენ უდეფისო რთულ სიტყვებს, მაგალითად: „შუქნიშანი.“ ეს სიტყვა
დაიწერება დაფაზე/ფლიპჩარტზე, მოსწავლეები აკვირდებიან მას და ასახელებენ მის შემადგენელ
ნაწილებსშემდეგ გაიაზრებენ შემადგენელი სიტყვების და მათზე დაყრდნობით რთული სიტყვის
მნიშვნელობას.
ბ. აქტივობა-„რეალისტები
და ფანტაზიორები“
ორ ჯგუფად დაყოფილი მოსწავლეები
ერთი და იმავე სიტყვების გამოყენებით ადგენენ რეალისტურ და ფანტასტიკურ წინადადებებს.
გ.მოსწავლეები ამდიდრებენ,
განავითარებენ შეთავაზებულ წინადადებას შეკითხვების მიხედვით:
მაგალითად:
შუქნიშანი დააყენეს.
სად?-ქუჩაში შუქნიშანი
დააყენეს.
როდის?-გუშინ ქუჩაში
შუქნიშანი დააყენეს.
როგორ ქუჩაში?-გუშინ
დიდ ქუჩაში შუქნიშანი დააყენეს.
როგორი? -გუშინ დიდ ქუჩაში
პატარა შუქნიშანი დააყენეს.
გუშინ დიდ ქუჩაში პატარა
შუქნიშანი დააყენეს მოძრაობის მოსაწესრიგებლად.
სსსმ მოსწავლეებისთვის: წინასწარ
აწყვილებენ სიტყვებსა
და ნახატებს, წინასწარ მომზადებულ ბარათებს.
|
სიტყვები სიტყვაში“
„რეალისტები და ფანტაზიორები,“
„წინადადებების განვრცობა“
ამ აქტივობების შედეგად:
მოსწავლეებს უმდიდრდებათ
ლექსიკური მარაგი, უვითარდებათ პრაქტიკული გრამატიკული უნარ-ჩვევები,
ეჩვევიან დაკვირვებას,
ყურადღების მობილიზებას, სიტყვის მნიშვნელობის გააზრებას, ივითარებენ შემოქმედებით
და სოციალურ უნარებს,
ივითარებენ გავრცობილი
წინადადების ჩამოყალიბების უნარს.
|
ჯგუფური მუშაობის ელემენტები
|
წინასწარ მომზადებული
სავარჯიშო დაფაზე ან ფლიპჩარტზე
სსსმ მოსწავლეებისთვის:
ბარათები სუტყვებითა და ნახატებით.
|
8 წთ
|
||||||||||||||||||||||||
1
|
II გაკვეთილი
აქტივობა- წაკითხულის
უკეთ გააზრების მიზნით, მოსწავლეები აკვირდებიან ტექსტის სტრუქტურულ
ნაწილებს.
სსსმ მოსწავლეებისათვის:
აერთებენ ნახატის წინასწარ ჩემ მიერ დაჭრილ ნაწილებს და
აწყობენ სურათს.
|
გრაფიკულ სქემის შევსება ტექსტის სტრუქტურულ ნაწილებზე
დასაკვირვებლად
|
საერთო-საკლასო
|
წინასწარ შედგენილი გრაფიკული
სქემა
|
3 წთ
|
||||||||||||||||||||||||
წაკითხული
ტექსტის სტრუქტურირება
ტექსტის
რომელ ნაწილში ამოვიკითხეთ ეს წინადადებები?
|
|||||||||||||||||||||||||||||
3
|
აქტივობა-მოსწავლეები ავსებენ გრაფიკულ სქემას
სსსმ მოსწავლეებისთვის:
ჩავაბამ აქტივობაში მარტივი
შეკითხვებით: რა არის? სად იყო?
|
გრაფიკული სქემის შევსება: „ხუთი კითხვა“
|
საერთო-საკლასო
|
წინასწარ შედგენილი გრაფიკული
სქემა
|
3 წთ
|
||||||||||||||||||||||||
ხუთი კითხვა
|
|||||||||||||||||||||||||||||
2
|
აქტივობა-მოსწავლეეები ახასიათებენ პერსონაჟებს
|
პერსონაჟის
დასახასიათებლად გრაფიკულ-ვერბალური სქემის გამოყენება:
|
საერთო-საკლასო
|
წინასწარ ფლიპჩარტზე/დაფაზე
შედგენილი სქემა
|
3 წთ
|
||||||||||||||||||||||||
პერსონაჟი ამბობს:-------------------------- როგორია?----------------------------------------
პერსონაჟი ფიქრობს:----------------------- როგორია?----------------------------------------
პერსონაჟი გრძნობს:------------------------ როგორია?----------------------------------------
|
|||||||||||||||||||||||||||||
3
|
აქტივობა- პერსონაჟთა დახასიათება
მასწავლებელი ეკითხება მოსწავლეებს,
თუ რომელი პერსონაჟები გაიცნეს ზღაპარში.
ეუბნება მათ, რომ ამ პერსონაჟებს დღეს ცხელ სკამზე იხილავენ: პატარა სპილოს.
ერთხელაც
შეახსენებს ბავშვებს „ცხელი სკამის“ ჩატარების
წესებს: ბავშვები
ირჩევენ პერსონაჟებს, რომლებიც დღეს „ცხელ სკამზე“ მოხვდებიან;
დაუსვამენ პერსონაჟს შეკითხვებს,-რაც აინტერესებთ, რაც მოთხრობის მიღმაა;
პერსონაჟი პასუხობს შეკითხვებს, ზოგჯერ ისეთსაც კი,
რომელიც ნაწარმოების მიღმა იგრძნობა, შესაძლოა, მან თავისი წარმოსახვით გააგრძელოს
კიდევაც ამბავი;
„ცხელ სკამზე“ მჯდომი თავად ირჩევს, თუ ვინ იქნება
შემდეგი, მაგალითად: შემდგომ „პერსონაჟად“
ასახელებს საუკეთესო შეკითხვის ავტორს;
სსსმ მოსწავლეებისთვის:
დავუსვამ მარტივ შეკითხვებს, გავამეორებინებ სიტყვებს:
რა თქვა? ვინ განასახიერა, ვითომ ვინ იყო? მოგეწონა?
|
„ცხელი
სკამი“ (პერსონაჟთა სიღრმისეულად დასახასიათების
მიზნით)
შემეცნებითი
აქტივობა „ცხელი სკამი“ ემსახურება მოსწავლეთა სააზროვნო უნარების განვითარებას,
შემოქმედებითი უნარების გამოვლენას, მოსწავლეები
შეძლებენ არა მხოლოდ ზედაპირზე მოცემული ინფორმაციის გააზრებას, არამედ საკუთარი
ინტერპრეტაციით ნაწარმოების სიღრმისეულ წვდომას, აგრეთვე, წვდომას პერსონაჟთა ბუნებაში,
შეიძლება მოსწავლეებმა მოისაზრონ ის, რასაც ავტორი სინამდვილეში სულაც არ აპირებდა,
განავითარებენ შეკითხვების დასმის, გაბმული თხრობის უნარებს, მცირე დისკუსიის წარმართვის
ხელოვნებას, დასჭირდებათ მსახიობობაც გარკვეული დოზით, -პერსონაჟის ბუნებიდან გამომდინარე;
აღნიშნული აქტივობა მოსწავლეებს ყურადღებას გაამახვილებინებს მცირე დეტალებზედაც
კი;
„ცხელი სკამი“-ეს განხვავებული სკამია საკლასო ოთახში, საავტორო სკამის მსგავსი. შესაძლოა ეს იყოს მასწავლებლის სკამი და სხვა.
მასწავლებელი ეკითხება მოსწავლეებს
, თუ რომელი პერსონაჟები გაიცნეს ზღაპარში.
|
საერთო-საკლასო
სსსმ მოსწავლეების
თვის-ინდივიდუა
ლურად
|
საგანგებოდ მორთული,
განსხვავებული სკამი
|
10 წთ
|
||||||||||||||||||||||||
3
|
აქტივობა:
მოსწავლეები აჯამებენ ნასწავლს და აკეთებენ დასკვნას.
სსსმ მოსწავლეებისთვის:
ვეკითხები: მოეწონათ
თუ არა ტექსტი, რა მოეწონა და ა.შ.
ან ვუჩვენებ ორნაწილიან
სურათს და ვთხოვ, რომ მათ ბოლოს დააწებონ
ე. წ. „ღიმილები,“-საჭირო ემოციის გამომხატველი.
|
დასკვნის
გაკეთება -შეჯამება
გრაფიკულ-ვერბალური სქემის შევსება
|
საერთო-საკლასო
|
წინასწარ შედგენილი გრაფიკულ-ვერბალური
სქემა
|
3 წთ
|
||||||||||||||||||||||||
გრაფიკული სქემა: ყველაზე მნიშვნელოვანი
პატარა შუქნიშანის შესახებ მნიშვნელოვანი
ის არის, რომ...
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
მაგრამ ყველაზე მნიშვნელოვანი მაინც
ის არის, რომ...
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
მაგალითად:
„ მნიშვნელოვანია, რომ პატარა შუქნიშანმა კვლავ დაიწყო
ქუჩაში მოძრაობის მოწესრიგება, უკვე არ ბრაზობდა, კარგად ასრულებდა თავის მოვალეობას.
მაგრამ ყველაზე მნიშვნელოვანი მაინც ის არის, რომ
ადამიანებმა ქუჩაში მოძრაობის წესები დაიცვან.
არც სხვას შეუქმნან საფრთხე და არც საკუთარ
თავს.“
|
|||||||||||||||||||||||||||||
4
|
აქტივობა-გამაფრთხილებელი
წინადადებების შედგენა
მოსწავლეები ჯგუფებში
ადგენენ გამაფრთხილებელ წინადადებებს ქუჩაში მოძრაობის წესებზე და უკითხავენ თანაკლასელებს.
სსსმ მოსწავლეებისთვის:
პირველი სხვებთან ერთად
მონაწილეობს აქტივობაში, მეორე -ხაზებს აყოლებს ჩემ მიერ პუნქტირებით გამოწერილ სიტყვებს.
|
წინადადებების შედგენა
|
ჯგუფური სამუშაო
|
თაბახის ფურცლები
|
5 წთ
|
||||||||||||||||||||||||
5
|
აქტივობა-მოსწავლეები აკვირდებიან ენობრივ ერთეულებს
და სიტყვებს აჯგუფებენ კატეგორიებად.
სსსმ მოსწავლეებისთვის:
პასუხობენ მარტივ, დიფერენცირებულ
შეკითხვებს.
|
დაკვირვება ენობრივ ერთეულებზე და სიტყვების კატეგორიზება
ვინ და რა ჯგუფის სახელებად, მოქმედების აღმნიშვნელ
სიტყვებად,
სიტყვებად, რომლებსაც დაესმით კითხვა: როგორი?
|
საერთო-საკლასო
|
ტექსტიდან წინასწარ შერჩეული
ენობრივი ერთეულები
|
5 წთ.
|
||||||||||||||||||||||||
6
|
აქტივობა-წერითი სავარჯიშოების შესრულება;
მოსწავლეები ასრულებენ
წინასწარ მომზადებულ სავარჯიშოებს:
უპასუხონ შეკითხვას,
წინადადებების ბოლოს
დასვან სათანადო სასვენი ნიშნები,
თხრობითი წინადადება
აქციონ კითხვითად.
სსსმ მოსწავლეებისთვის:
პირველი: იწერს ჩემ მიერ
შეთავაზებულ წინადადებას.
მეორე: აფერადებს წინადადებას,-
ჩემ მიერ კონტურებით გამოწერილ სიტყვებს.
|
წერა
|
ინდივიდუა
ლურად
|
რვეულები, კალმები
|
10 წთ.
|
||||||||||||||||||||||||
7
|
საშინაო დავალება
დახატე ილუსტრაცია; ტექსტის
მიხედვით
დაწერე, როგორ იცავ ქუჩაში მოძრაობის წესებს
|
მოკლე ინსტრუქცია წერითი
დავალების შესასრულებლად
|
ინდივიდუა
ლურად
|
რვეულები, კალმები
|
|||||||||||||||||||||||||
8
|
შეფასება
|
მოსწავლეებს ზოგადად
შევაფასებინებ გაკვეთილს.
გაკვეთილის შემდეგ: ყველა
მოსწავლეს შევაფასებ ესგ-მიხედვით შედგენილი შეფასების რუბრიკით;
სსსმ მოსწავლეებს შევაფასებ
ინდივიდუალური გეგმის შესაბამისად შედგენილი
რუბრიკით.
გავაანალიზებ გაკვეთილის
ყველა ეპიზოდს, დავწერ გაკვეთილის რეფლექსიას.
|
საერთო-საკლასო
|
წინასწარ შედგენილი მარტივი,
სახალისო რუბრიკა მოსწავლეებისთვის.
(გაკვეთილის შესაფასებლად)
შეფასების რუბრიკები
|
3 წთ
|
||||||||||||||||||||||||
გამოყენებული რესურსი
|
წინასწარ შედგენილი, ადაპტირებული
ტექსტი: „რატომ გაიბუტა პატარა შუქნიშანი“
ფლიპჩარტებზე
დახაზული, წინასწარ შედგენილი გრაფიკული სქემები;
ილუსტრაცია-ნახატები
საგაკვეთილო ტექსტისთვის;
წინასწარ მომზადებული საპრეზენტაციო მასალა ქუჩაში
მოძრაობის წესებზე.
|
||||||||||||||||||||||||||||
მისაღწევი შედეგები, -ესგ-ში მითითებული ინდიკატორების
შესაბამისად;
|
ქართ.
II. 2. მოსწავლეს შეუძლია მოისმინოს და გაიგოს ნაცნობ თემატიკაზე შექმნილი მცირე ზომის სხვადასხვა
სახის ტექსტები და გამოხატოს თავისი დამოკიდებულება.
·
ილუსტრაციების მიხედვით
გამოთქვამს ვარაუდს ტექსტის შესაძლო შინაარსის შესახებ;
·
გადმოსცემს მოსმენილი
ტექსტის შინაარსს;
·
ტექსტზე დაყრდნობით
ახასიათებს პერსონაჟებს (მათს გარეგნობას, თვისებებს);
·
გამოხატავს საკუთარ
დამოკიდებულებას პერსონაჟისა და მისი მოქმედების მიმართ (მომწონს / არ მომწონს, კარგად
მოიქცა / ცუდად მოიქცა; კეთილია, გონიერია და ა.შ.);
ქართ. II. 4. მოსწავლეს შეუძლია წერილობითი კოდის გაშიფვრა.
·
ხმამაღლა (მთლიანი
სიტყვებით ან დამარცვლით) კითხულობს მარტივი წინადადებებით შედგენილ მცირე ზომის
ტექსტებს, ცდილობს დაიცვას პაუზა სასვენ ნიშნებთან;
·
აგრძელებს სხვის
მიერ დაწყებულ კითხვას;
·
პოულობს და კითხულობს
ტექსტში მასწავლებლის მიერ მითითებულ ადგილებს.
ქართ. II. 7. მოსწავლეს
შეუძლია მარტივი ტექსტის არსებითი ენობრივ-გრამატიკული ნიშნების ამოცნობა.
·
ადარებს და კითხვის
დასმის საშუალებით აჯგუფებს სიტყვებს (სახელებსა და მოქმედების აღმნიშვნელ სიტყვებს;
ვინ და რა ჯგუფის სიტყვებს).
ქართ. II. 11. მოსწავლეს შეუძლია მცირე მოცულობის ტექსტების დამოუკიდებლად
შედგენა ნაცნობი ლექსიკის გამოყენებით.
·
პასუხობს კითხვებს
ზეპირად და შემდეგ წერილობით;
·
შეადგენს გამაფრთხილებელ
წარწერას: (მაგ: „ფრთხილად, ქუჩაში გადატვირთული
მოძრაობაა! დააკვირდი შუქნიშნის სიგნალებს!“)
ქართ. II. 12. მცირე მოცულობის ტექსტების შექმნისას მოსწავლეს შეუძლია
ძირითადი გრამატიკული ელემენტების გამოყენება.
·
მართებულად იყენებს
თხრობით, ბრძანებით და კითხვით წინადადებებს (სწორად იყენებს ზმნურ ფორმებს) და წინადადებების
ბოლოს სვამს სათანადო სასვენ ნიშნებს.
|
შეფასების რუბრიკა
კლასი: II
მასწავლებელი: ნესტან
კუპრავა
თარიღი: 16.04.2018
გაკვეთილის თემა: „რატომ გაიბუტა პატარა
შუქნიშანი“
აღნიშვნები: 1-გასაუმჯობესებელია, 2-დამაკმაყოფილებელია, 3- საუკეთესოა
N
|
მოსწავლის გვარი, სახელი
|
კრიტერიუმები
|
||||
მონაწილეობს საერთო-საკლასო
და ჯგუფურ ინტერაქციებში
|
შეუძლია მეტყველებისას
გამოიყენოს აქტიური ლექსიკა და მართებული სიტყვაფორმები
|
კითხულობს ხმამაღლა, მკაფიოდ(მთლიანი სიტყვებით ან დამარცვლით) და იგებს წაკითხულის შინაარსს
|
ახასიათებს პერსონაჟს,
აკეთებს დასკვნას, აჯამებს წაკითხულს
|
ასრულებს შეთავაზებულ
წერით სავარჯიშოებს
|
||
1
|
||||||
2
|
||||||
3
|
||||||
I
შეფასების რუბრიკა
სსსმ მოსწავლისთვის
გრძელვადიანი მიზნებიდან:
მოსწავლემ შეძლოს ადეკვატურად რეაგირება მარტივ
სამეტყველო სიტუაციაში, შეძლოს მოკლე და მარტივი წინადადების ამოკითხვა, შეძლოს მარტივი წერითი დავალებების შესრულება.
მოკლევადიანი მიზნები: მოისმინოს მცირე
ზომის მარტივი ტექსტები და გამოხატოს თავისი დამოკიდებულება წაკითხულისადმი,-რა მომეწონა,რა
არ მომეწონა; ამოიკითხოს სიტყვები ასო-ბგერებით, დამარცვლით; მარტივი წინადადებით გაწყობილი მოკლე ტექსტები
წაიკითხოს დამარცვლით; შეძლოს მოკლე სიტყვებისა და წინადადებების გამოწერა.
მოკლევადიანი
მიზნები
|
შეძლო
|
ვერ
შეძლო
|
||
ისმენს მცირე ზომის მარტივ ტექსტებს, პასუხობს მარტივ შეკითხვებს.
|
||||
კითხულობს მარტივი წინადადებებით
გაწყობილ ტექსტებს დამარცვლით.
|
||||
გამოხატავს თავის დამოკიდებულებას,-მომეწონა, არ მომეწონა
|
||||
იწერს შეთავაზებულ სიტყვებსა და მოკლე წინადადებებს.
|
II
შეფასების რუბრიკა
სსსმ მოსწავლისთვის
გრძელვადიანი მიზნებიდან:
მოსწავლემ შეძლოს ადეკვატურად რეაგირება მარტივ
სამეტყველო სიტუაციაში, შეძლოს მოკლე და მარტივი წინადადების ამოკითხვა, შეძლოს ანბანის ყველა ასოს და მარტივი სიტყვების გამოწერა;
მოკლევადიანი მიზნები: მოისმინოს მცირე
ზომის მარტივი ტექსტები და გამოხატოს თავისი დამოკიდებულება
წაკითხულისადმი,-მომეწონა, არ მომეწონა; ამოიკითხოს
სიტყვები ნახატების ქვეშ; შეძლოს მარტივი წინადადების ამოკითხვა; გააფერადოს სხვადასხვა
გასაფერადებელი,-ხელის მოტორიკის გასაუმჯობესებლად;
მოკლევადიანი
მიზნები
|
შეძლო
|
ვერ
შეძლო
|
||
ისმენს მცირე ზომის მარტივ ტექსტებს, პასუხობს მარტივ შეკითხვებს
|
||||
კითხულობს მარტივ სიტყვებს და მარტივ წინადადებებს ნახატების ქვეშ.
|
||||
გამოხატავს თავის დამოკიდებულებას,-მომეწონა, არ მომეწონა
|
||||
აფერადებს ნახატებს, პუნქტირებით ან კონტურებით გამოწერილ სიტყვებს.
|
ხელმოწერა: ნესტან კუპრავა
თარიღი: 02.03.2018
No comments:
Post a Comment